Opřete se spolu s námi

do hubnutí a léto bude vaše

ZRYCHLUJEMEEE...

Sledujte nás po dobu 10 týdnů a získejte užitečné tipy, rady, návody a recepty, jak pohodlně shodit posledních pár kil do léta.Léto se kvapem blíží, tak neváhejte a pusťte se do toho.

3. týden

Zaostřeno na

ALKOHOL

Pivo, víno, destiláty. Všechny tyto nápoje mají jedno společné – obsahují alkohol. Pokud se na alkohol podíváme z výživového hlediska, je třeba jej zařadit do celkového energetického příjmu, protože 1 g alkoholu obsahuje 29 kJ, což je něco mezi 1 g sacharidu a 1 g tuku. Právě z toho důvodu si musíme uvědomit, že alkohol je při redukci hmotnosti třeba omezit. Alkohol patří mezi bohatý, avšak tzv. prázdný zdroj energie, který naše tělo nedokáže optimálně využít.

Chcete získat více?

PŘIPOJTE SE K NÁM

MNOŽSTVÍ KALORIÍ V OBLÍBENÝCH NÁPOJÍCH

vino
kcal na 100 mlkcal na 2 dlDDD*
Lehké suché víno 11%631266,3 %
Plnější suché víno 12,5%731467,3 %
Plnější polosladké víno 13%821638,2 %
Plné sladké víno 14%871748,7 %
pivo
kcal na 100 mlkcal na 0,5 lDDD*
Pivo světlé 10%371859,3 %
Pivo světlé 11%4120310,2 %
Pivo světlé 12%4422111,1 %
tvrdej
% alkoholukcal na 100 mlkcal na 2 clDDD*
Vodka40230462,3 %
Rum40235472,4 %
Whisky40235472,4 %
Absinth70430864,3 %

*DDD – označení doporučené denní dávky, tedy kolik procent tvoří přijaté množství energie z celkového denního příjmu.

JAKÝM ZPŮSOBEM
OMEZIT ALKOHOL

 V období redukce hmotnosti by měla být vaším cílem naprostá eliminace alkoholu ze svého jídelníčku. Pokud alkohol pijete, zaměřte se na snížení jeho množství. Teprve v dalším kroku na jeho úplné vyřazení. Postupujte při snižování v krocích. Není nic horšího, než že si budete sklenku vína nebo piva odpírat den co den a o víkendu vypijete naráz celou lahev vína nebo několik piv najednou.

Zpracování alkoholu je pro tělo náročný proces. Problémem při redukci tedy není jen samotný příjem energie, ale například i zvýšení chutí nebo omezení produkce hormonu testosteronu. Ten se podílí na budování svalové hmoty u mužů i u žen.

ÚKOL TÝDNE

Po zbytek jarní výzvy jděte do sebe a omezte, nebo úplně vynechte konzumaci alkoholu. Mějte neustále na paměti, že při redukci hmotnosti vám nijak neprospívá a celý proces ztěžuje. Vyřazením alkoholu se vám tělo odvděčí snadnější redukcí hmotnosti.

Zajímavost

Vliv alkoholu na lidský organismus

Rychlost vstřebávání a působení
Po požití alkoholu dochází k jeho vstřebávání do krve prostřednictvím žaludku (20 %) a tenkého střeva (80 %). Jedná se o velmi rychlý proces, který ještě může urychlit stoupající koncentrace alkoholu. Naopak zpomalit vstřebávání může potrava v žaludku, proto se také před konzumací alkoholu často doporučuje něco sníst.
Díky tomu, že se alkohol vstřebává relativně rychle, zabere to průměrně pouze šest minut, než začne působit na mozkové buňky.

 

Vliv na paměť
Určitě už jste slyšeli někoho vyprávět, nebo jste to sami dokonce zažili, že se po radostné noci plné alkoholu objevilo takzvané okno. Často se říká, že alkohol “maže” vzpomínky. Není to ale pravda. Ve skutečnosti alkohol vzpomínky nemaže, nýbrž dokáže náš mozek ovlivnit takovým způsobem, že v určitou dobu není schopen vzpomínky tvořit! Není tedy co mazat, protože tam zkrátka nic není. Dalo by se to přirovnat k filmové pásce, ze které kus prostě vystřihnete.

 

Vliv na spánek
Lidé často mají pocit, že se jim po alkoholu lépe usíná, když jsou “společensky” unavení. To samozřejmě může být pravda. Nicméně to, že vám alkohol pomůže s usnutím ve výsledku k ničemu není, protože negativně ovlivňuje samotnou kvalitu spánku, a to už po pár skleničkách. Proto i když usnete bez problémů a třeba i relativně brzy, se ráno dost možná probudíte unavení.

AKCE 1 + 1

VE DVOU
SE TO
LÉPE TÁHNE

Vezměte s sebou kamarádku, kamaráda, přítele a užijte si péči za polovic.

Sdílejte s námi své uspěchy

Zařaďte do své denní rutiny trochu pohybu

Pohybová výzva na téma plavání

Provozovatel:
NUTRIADAPT s.r.o.,
Americká 17, Praha 2, 1200
IČ: 08636745
oddíl C, vložka 322381 vedená u Městského soudu v Praze

LOGO