Opřete se spolu s námi

do hubnutí a léto bude vaše

ZRYCHLUJEMEEE...

Sledujte nás po dobu 10 týdnů a získejte užitečné tipy, rady, návody a recepty, jak pohodlně shodit posledních pár kil do léta.Léto se kvapem blíží, tak neváhejte a pusťte se do toho.

9. týden

Zaostřeno na

ČISTKU VE SPÍŽI

Rozhodnutí se lépe stravovat podpoříte nejlépe tím, že uděláte první krok, kterým je čistka nevhodných potravin.

 

Pro to, aby se ve vašich spížích, lednicích a mrazácích objevovaly jen potraviny kvalitní, je třeba si prvně říct, co to vlastně jsou nutričně bohaté potraviny.

Chcete získat více?

PŘIPOJTE SE K NÁM

NUTRIČNĚ BOHATÉ POTRAVINY

Až na velké výjimky sem patří základní potraviny, jako jsou brambory, rýže (natur nebo divoká), luštěniny, maso, vejce, tvarohy a podobně. Jedná se o kvalitní potraviny, které tělu dodávají potřebné živiny a nepředstavují pro nás prázdné kalorie. Potom také jídla, která jsou z těchto základních potravin připravena. Důležitý je též způsob přípravy, který by měl být šetrný. Takto připravená jídla jsou obvykle bohatá nejen na základní makronutrienty (cukry, tuky, bílkoviny), ale také na vitamíny a stopové prvky. Pamatujte, že i nedostatek stopových prvků může mít zásadní vliv na to, zda se vám bude dařit hubnout či nikoli.

DŮLEŽITÉ JSOU
3 VĚCI:

  • Naučit se orientovat v potravinách, které vyhovují vašemu tělu.
  • Naučit se orientovat v potravinových štítcích. Ne vše, co se tváří jako zdraví prospěšná potravina, opravdu i je. Toto zejména platí pro různé sladké cereální křupinky a tyčinky. Sledujte složení a nutriční hodnoty potravin. Nebuďte však ve stresu z každé kalorie, kterou uvidíte. Důležité nejsou jen energetické hodnoty, ale i nutriční hodnoty, tedy objemy bílkovin, sacharidů, celkově tuků, podíl nasycených tuků a také makronutrientů jako jsou minerální látky a vitamíny.
  • Cíleně vyhledávat a čerpat informace o nutričně vyvážené stravě v kvalitních a ověřených zdrojích.

Už dávno neplatí, že zdravé jídlo nemůže chutnat dobře. Žijeme v době, kdy máme dostupných plno zdravých, a přesto velmi chutných potravin. Můžete se inspirovat recepty na www.nutriadapt.cz. Ty vás přirozenou cestou začnou navádět k nutričně bohatým potravinám. 

ÚKOL TÝDNE

Odstraňte ze své spižírny, lednice i mrazáku nezdravé potraviny a nápoje.

Zaměřte se zejména na potraviny plné cukru, jako jsou zmrzliny, pralinky, bonbony, klasické sušenky, vánočky a jiné sladké pečivo, čokolády s nízkým obsahem kakaa, ale i alkohol, chipsy apod. Vyřaďte všechny ultra zpracované potraviny a to, po čem jako první sáhnete v kritickém okamžiku. Zkrátka se zaměřte na vše, o čem víte nebo intuitivně tušíte, že je nezdravé a že se nejedná o plnohodnotnou potravinu. V době redukce hmotnosti je lepší tyto potraviny doma nemít, značně vám to vaši snahu usnadní.

Mezi potraviny, které vám pomohou nahradit stávající pochoutky, patří například čekankový sirup, který obsahuje značné množství vlákniny. Dále to jsou ořechy. Zejména pak mandle, které pomáhají se snižováním cholesterolu, nebo vlašské ořechy, mletá konopná semínka s nezaměnitelnou a lahodnou oříškovou chutí. U ořechů ale buďte opatrní s jejich množstvím, a to zejména při redukci. Je snadné se jimi přejídat. Neměli byste sníst víc jak 40 g ořechů denně.

Zajímavost

Zdánlivě zdravé potraviny

Ne všechny potraviny, které se nám na první pohled zdají zdravé, opravdu jsou. Častým problémem bývá vysoký obsah cukrů, umělá sladidla, rafinované tuky či jiné přídatné látky. Na některé z nich si posvítíme.  
  • Ovocné džusy se obecně jeví jako zdravé, bohužel tomu tak úplně není. V procesu výroby dochází k částečným ztrátám vitamínů a enzymů. Jejich největším úskalím je vysoký obsah cukru a ztráta vlákniny, kterou bychom v ovoci normálně našli.
  • Müsli je pro plno z nás synonymem pro zdravou snídani. Právě zde je ale třeba dostatek obezřetnosti, neboť je velmi důležité, jaké müsli si k snídani dáte. Může totiž skrývat vysoké množství cukru i ztužených tuků (především zapečené müsli). Chcete-li lepší variantu zdravého müsli, kupte si přírodní vločky, přidejte sušené ovoce, semínka a oříšky a připravte si vlastní dobrotu.
  • Sušené plody jsou výbornou variantou pro dochucení jídel a můžeme si je dát i samotné. Ale POZOR! Obsahují velké množství jednoduchých cukrů. Některé sušené ovoce bývá navíc ještě doslazované, což obsah cukru ve velkém zvyšuje. Proto je vhodnější si sušit ovoce doma. Tím si i zajistíte, že vaše ovoce bude bez přidaných siřičitanů, kterými bývá sušené ovoce ošetřené.
  • Light nápoje nám sice slibují nulový obsah cukru, ale to se děje na úkor přidaných umělých sladidel. Těm se v co největší míře vyhýbejte.
  • Nízkotučná a beztuková jídla. Šílenství kolem nízkotučných potravin je naštěstí snad už minulostí. Tuk v takových potravinách bývá často nahrazován aditivy a škroby, což není žádná výhra. Naše tělo nedokáže bez tuků správně fungovat. Tuky tedy nikdy zcela nevyřazujte, ale věnujte pozornost správnému výběru. Ořechy, semínka, olivové, řepkové či lněné oleje, avokádo a ryby patří mezi zdroje zdravých tuků.

AKCE 1 + 1

VE DVOU
SE TO
LÉPE TÁHNE

Vezměte s sebou kamarádku, kamaráda, přítele a užijte si péči za polovinu.

Sdílejte s námi své úspěchy

Zařaďte do své denní rutiny trochu pohybu

Pohybová výzva na téma cviky pro posílení břicha

Provozovatel:
NUTRIADAPT s.r.o.,
Americká 17, Praha 2, 1200
IČ: 08636745
oddíl C, vložka 322381 vedená u Městského soudu v Praze

LOGO