Opřete se spolu s námi

do hubnutí a léto bude vaše

ZRYCHLUJEMEEE...

Sledujte nás po dobu 10 týdnů a získejte užitečné tipy, rady, návody a recepty, jak pohodlně shodit posledních pár kil do léta.Léto se kvapem blíží, tak neváhejte a pusťte se do toho.

5. týden

Zaostřeno na

SPÁNEK

Věděli jste, že lidé jsou jediní tvorové, kteří si dobrovolně odpírají spánek, a to až ve ⅔ případů? Spánek je stav organismu, při kterém dochází ke změně činnosti mozku. Obecně se doporučuje jako ideální rozmezí doby spánku 7–9 hodin. Je vědecky dokázáno, že negativní vliv spánku na organismus prakticky neexistuje.

Chcete získat více?

PŘIPOJTE SE K NÁM

VYHNĚTE SE SPÁNKOVÉ DEPRIVACI

Pokud délka a kvalita spánku není dostatečná, hovoříme o spánkové deprivaci. Ta může nastat i při zkrácení spánku o pouhou hodinu. Mezi nejčastější potíže spojené se spánkovou deprivací patří obezita, zhoršená imunita, zpomalení reakcí, zhoršení paměti, ztráta kontroly nad reakcemi nebo třeba i riziko vysokého tlaku, deprese či Alzheimerovy choroby.

Podle vnitřního nastavení je pak dáno, jestli je člověk spíše ranní ptáče nebo noční sova, a tak není úplně vaše chyba, že tak často ponocujete. Měli byste si to ale vynahradit o to pozdějším vstáváním, aby délka spánku byla dostatečná.

JAK DLOUHO
SPÁT?

Potřeba spánku je však velmi individuální. Dopřejte si alespoň 7hodinový spánek denně. Nezřídka se u našich klientů setkáváme s tím, že potřebují alespoň 8 někdy i 9hodinový spánek. Nepodceňujte proto při svém úsilí v období redukce hmotnosti tuto část dne a udělejte vše proto, abyste se mohli dobře a dlouho vyspat každý den, nejen ve dnech víkendu.

Na téma spánek byla napsána spousta zajímavých knih, do kterých se začte i laik. Doporučujeme například knihu Proč spíme, Matthew Walker, Jan Melvil publishing.

ÚKOL TÝDNE

V rámci této výzvy choďte spát tak, abyste spali minimálně 7, ideálně 8 hodin. Každý má ale individuální potřebu spánku. Zkuste proto spát o hodinu déle, než jak tomu bylo dosud. Zkuste tomu podřídit vše, pozorujte sami sebe, jak se po takovém týdnu cítíte. Stejně jako délka spánku je důležitá i jeho kvalita.

V dodržování vám pomohou i základní pravidla spánkové hygieny:

  • Nastavte si pravidelný denní režim.
  • Vyhýbejte se modrému světlu a obrazovkám alespoň 2 hodiny před spaním.
  • Vyhýbejte se konzumaci alkoholu.
  • Vyvarujte se konzumaci kofeinu (káva, silný čaj, kolové a energetické nápoje) v odpoledních a večerních hodinách.
  • Alespoň 3 hodiny před spaním nejezte těžká jídla.
  • Čas před spaním věnujte relaxaci, aby se mozek stihl před spaním uklidnit. Zvolte například meditaci, oddechovou četbu nebo si třeba malujte.

Zajímavost

Spánek a redukce hmotnosti

Spánek je nesmírně důležitý nejen pro odpočinek a regeneraci celého organismu, ale i na redukci tělesné hmotnosti. Některé studie prokazují, že nedostatek spánku se podílí na změnách hladin některých hormonů – konkrétně poklesu hladiny leptinu a vzestupu hladiny ghrelinu. 

Důsledkem toho pak může být větší pocit hladu nebo chutě na sladké. Tyto stavy vás mohou snadno dohnat k nechtěnému zvýšení energetického příjmu. Tělo má ale při spánkové deprivaci zhoršenou schopnost zpracovávat cukr, čímž se problém ještě stupňuje. 

 

Problémem je i to, že nedostatečný nebo nekvalitní spánek se podílí na zvýšeném ukládání tuku v břišní oblasti podobně jako je tomu při dlouhodobém stresu. Naopak zlepšení kvality spánku se pojí s větším úbytkem tuku. 

AKCE 1 + 1

VE DVOU
SE TO
LÉPE TÁHNE

Vezměte s sebou kamarádku, kamaráda, přítele a užijte si péči za polovic.

Sdílejte s námi své uspěchy

Zařaďte do své denní rutiny trochu pohybu

Pohybová výzva na téma ranní protahování

Provozovatel:
NUTRIADAPT s.r.o.,
Americká 17, Praha 2, 1200
IČ: 08636745
oddíl C, vložka 322381 vedená u Městského soudu v Praze

LOGO