Opřete se spolu s námi

do hubnutí a léto bude vaše

ZRYCHLUJEMEEE...

Sledujte nás po dobu 10 týdnů a získejte užitečné tipy, rady, návody a recepty, jak pohodlně shodit posledních pár kil do léta.



Léto se kvapem blíží, tak neváhejte a pusťte se do toho.

7. týden

Zaostřeno na

SACHARIDY

Sacharidy spolu s tukem a bílkovinami patří do skupiny základních živin, kterým jinak říkáme makroživiny.

Chcete získat více?

PŘIPOJTE SE K NÁM

Z hlediska výživy můžeme sacharidy rozdělit na cukry a polysacharidy. Mezi cukry řadíme monosacharidy (např. glukóza a fruktóza, které nalezneme mimo jiné také v ovoci a medu) a disacharidy (cukr – sacharóza, mléčný cukr – laktóza, sladový cukr – maltóza). Všechny poznáme tak, že jsou sladké a ve stravě by se měly objevovat v co nejmenším množství. 

Na druhé straně máme polysacharidy. Hlavním zdrojem tzv. stravitelných polysacharidů je škrob, který nalezneme např. v bramborách, obilovinách, luštěninách, banánech. Nestravitelným polysacharidem je potom vláknina, která je pro nás velmi přínosná v mnoha směrech.

BENEFITY VLÁKNINY

pozitivně ovlivňuje funkci střev • snižuje hladinu krevního cukru • pomáhá předcházet vzniku obezity  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi • chrání organismus před zácpou, vředy či hemoroidy

OPTIMÁLNÍ PODÍL
SACHARIDŮ

Při redukci hmotnosti bývá podstatné příjem sacharidů o něco snížit a jejich příjem více hlídat, ale určitě není žádoucí sacharidy ze stravy naprosto vyloučit. Stejně důležitý je výběr zdrojů, ze kterých sacharidy přijímáme. Je totiž poměrně velký rozdíl mezi celozrnným a bílým pečivem nebo bílou a celozrnnou rýží. Co by se ve vašem jídelníčku nemělo vůbec objevovat, nebo jen velmi sporadicky, jsou sladkosti, dortíky nebo cukrovinky, jako je čokoláda, pralinky či bonbóny. Optimální podíl sacharidů v denním příjmu by měl odpovídat maximálně 50 %. Při redukci se však doporučuje méně, a to 35–40 %.

NÍZKOSACHARIDOVÉ POTRAVINY

Maso: hovězí, jehněčí, vepřové, kuřecí apod.

Ryby: losos, pstruh, kapr, treska a mnoho dalších. Tučné ryby jako makrela nebo losos jsou navíc bohaté na omega 3 mastné kyseliny.

Vejce: bohatá na omega 3 mastné kyseliny, které jsou, jak mnohé studie a naše praxe ukazuje, nesmírně důležité pro řadu procesů v těle.

Zelenina: špenát, brokolice, květák, mrkev apod.

Ovoce: jablka, pomeranče, maliny, jahody, borůvky.

Ořechy a semena: mandle, vlašské ořechy, slunečnicová semínka atd.

Mléčné výrobky: vysokotučná mléka, sýr, máslo, smetana, jogurt.

Tuky a oleje: kokosový tuk, máslo, sádlo, olivový, řepkový a rybí olej.

ÚKOL TÝDNE

Po dobu dvou týdnů vynechte veškeré pečivo. Dále zkuste snížit na polovinu vaše sacharidové přílohy jako je rýže, kuskus, bulgur, těstoviny, brambory. Jako náhradu využijte zeleninu. Mohou to být např. plátky ředkve, kedlubny, mrkve, papriky či řapíkatého celeru, nebo ji nahraďte listovým salátem. O víkendu, nebo kdykoliv budete mít dostatek času, pak můžete začít s experimenty.

 

Můžete si uvařit například domácí květákovou rýži. Květák nasekejte na drobné kousky a uvařte jej v osolené vodě doměkka. Zbylou vodu slijte. Květáková rýže je lahodná s pečenou zeleninou. I její příprava je opravdu rychlá a snadná. Nakrájejte cuketu, papriku, lilek nebo jakoukoli jinou zeleninu vhodnou k pečení na kousky a vložte ji podle množství a velikosti kousků na 30–45 minut do trouby vyhřáté na 180 °C.

 

K obědu a večeři si vždy udělejte zeleninový salát. Snížením obsahu sacharidů ve stravě přirozeně zvýšíte obsah bílkovin, tuků a zdravé zeleniny.

Zajímavost

Dokáže si tělo tvořit vlastní sacharidy?

Možná už jste někdy slyšeli o tom, že sacharidy jsou pro naše tělo esenciální. To znamená, že tělo si je nedokáže samo vytvořit v dostatečné míře, a proto je musíme přijímat stravou. Ale pravda je někde jinde. Sacharidy pro nás totiž esenciální ve skutečnosti nejsou. Naše tělo si je dokáže vytvářet samo. I tak je ovšem v rozumném množství doporučeno je pravidelně konzumovat, jsou pro nás totiž hlavním zdrojem energie. Při jejich volbě bychom ale měli vždy upřednostnit ty složité sacharidy, které najdeme v zelenině, ovoci, celozrnných výrobcích atd. Naopak potraviny obsahující jednoduché cukry by se měly na našem talíři objevovat jenom sporadicky, nejlépe vůbec.

Dokáže mozek fungovat bez sacharidů?

Na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď – nedokáže. Mozek pro svou správnou funkci sacharidy potřebuje. Nicméně opět to není o tom, že si dáme sladký bonbón nebo dortík v cukrárně. Sacharidy je třeba volit pečlivě. Přednost dávejte těm složitým, které mají pro tělo mnohem větší přínos. Sacharidy ovšem nejsou to jediné, co mozek vyžaduje. Další důležitou živinou jsou například omega 3 mastné kyseliny.

Sacharidy nepotřebuje jenom náš mozek. Jsou potřebné pro celou nervovou soustavu a také svaly. 

AKCE 1 + 1

VE DVOU
SE TO
LÉPE TÁHNE

Vezměte s sebou kamarádku, kamaráda, přítele a užijte si péči za polovinu.

Sdílejte s námi své

úspěchy

Zařaďte do své denní rutiny trochu pohybu

Pohybová výzva na téma chůze do schodů

Provozovatel:
NUTRIADAPT s.r.o.,
Americká 17, Praha 2, 1200
IČ: 08636745
oddíl C, vložka 322381 vedená u Městského soudu v Praze

LOGO